Czerwińsk nad Wisłą.

Czerwińsk nad Wisłą.

Czerwińsk nad Wisłą to piękna i urokliwa miejscowość posidająca swój klimat. Polecam osobom którym spotkania z historią nie są obce. 
Czerwińsk położony jest na skarpie na prawym brzegu Wisły. 


Historia Czerwińska przez stulecia nierozerwalnie jest związana z historią tutejszego klasztoru kanoników regularnych, powstałego w XII w. Pierwszy dokument wspominający o Czerwińsku, pochodzący z 1155 r., to bulla papieża Hadriana IV dotycząca właśnie klasztoru. Dzięki nadaniom i darowiznom książąt mazowieckich zakon ten stał się jednym z większych właścicieli feudalnych na Mazowszu.


Więcej... --->

Adrian IV papież bierze pod opiekę klasztor w Czerwińsku
Nie tylko jednak związek z klasztorem powodował rozkwit miejscowości – położona nad Wisłą, stanowiła ważny punkt na szlaku handlowym łączącym Pomorze z Mazowszem. Była też ważnym punktem obronnym podczas najazdów pruskichjaćwieskichlitewskichPrawa miejskie Czerwińsk uzyskał w dwóch etapach, jako że osada podzielona była na dwie części – biskupią, wschodnią (gdzie biskupi płoccy posiadali dwór), i klasztorną, zachodnią. W 1373 część Czerwińska należąca do biskupów płockich otrzymała prawa miejskie .....